Wymiana dysku w dekoderze TV

Autor: BitBlog.pl

Kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze telewizje kablowe w Polsce, do nagrywania programów telewizyjnych można było wykorzystać magnetowid. W roku 1999 zaprezentowano urządzenie DVR (ang. Digital Video Recorder), służące do nagrywania programów telewizyjnych w formie cyfrowej, na dysk twardy a także na płytę DVD. Urządzenie to stało się następcą magnetowidu. W późniejszym czasie zaczęto określać je jako PVR (ang. Personal Video Recorder). Kolejnym krokiem była integracja tych urządzeń z dekoderami telewizji kablowych, czego owocem jest dzisiaj urządzenie o nazwie dekoder PVR. Producenci dysków twardych rozpoczęli produkcję nośników, dedykowanych dla rejestratorów video. Takim dyskiem jest np. Seagate z serii Pipeline HD. Współczesne dekodery pozwalają nie tylko nagrywać programy telewizyjne ale także je buforować. Dzięki tej funkcji podczas oglądania telewizji, możemy włączyć np. pauzę.

Na rynku istnieje wiele typów i standardów dekoderów telewizyjnych. Dyski twarde wykorzystane w nich pracują w różnych systemach plików, są często szyfrowane, posiadają zaimplementowane funkcje DRM oraz ochronę hasłem ATA. Często także dedykowany firmware. Dekodery Polsatu posiadają dyski firmy Western Digital ze specjalnym firmwarem, podobnie jak w Xbox360. Ponadto mają także zablokowaną możliwość zmiany nośnika (inne dyski nie są wykrywane lub nie ma dostępu to User Area). Przykładem bezskutecznej wymiany dysku, mogą być także nagywarki stacjonarne Pioniera z dyskami 160 GB, gdzie po wymianie otrzymujemy błąd na wyświetlaczu.

Starsze dekodery UPC posiadały zwykłe dyski bez dedykowanego firmware'u. Pozwalało to na zaadoptowanie takiego dysku do komputera PC. Przykładem są także dekodery CISCO, które nie szyfrują dysku (przynajmniej nie wszystkie modele) ale posiadając własny system plików, uniemożliwiają jego swobodną wymianę na większy, z zachowaniem istniejących nagrań. W platformach kodowanych, materiały zawarte na nośniku są objęte ochroną prawną oraz są zaszyfrowane. Można odtwarzać je tylko w urządzeniu z którego pochodzą. W dekoderach stosuje się funkcje HDCP (ang. High-bandwidth Digital Content Protection), służącą kontroli przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych, pomiędzy dwoma urządzeniami. Tym samym dekoder wyposażony w złącze SCART, umożliwia nam skopiowanie nagrań ale jedynie w rozdzielczości SD. Podobnie jak można odtwarzać telewizję z kabla bez dekodera, ponieważ jest to sygnał niekodowany w rozdzielczości SD. Zmiana dysku na większy, przeniesienie nagrań na taki sam dysk czy odzyskiwanie danych z dysku dekodera w przypadku jego uszkodzenia, może okazać się trudne ale nie całkowicie pozbawione szans.

Co możemy zrobić ?

Jeżeli dekoder nie posiada blokady użycia dysku z innym numerem seryjnym oraz nie wymaga dysku z dedykowanym firmware'm, istnieje możliwość jego wymiany na większy. Dekodery zwykle posiadają własny system plików lub zapisują informacje w formie zakodowanej. Powoduje to brak możliwości operacji na poziomie plików oraz możliwości własnego formatowania takiego nośnika. W takim przypadku należy liczyć się z utratą zapisanych wczesniej nagrań, ponieważ dekoder automatycznie sformatuje nowy dysk.

Kiedy zachodzi potrzeba wymiany dysku z przyczyn awarii nośnika np. spowolnienia pracy czy też błędów podczas odtwarzania video, możemy spróbować wykonać wówczas jego kopię binarną, dowolnym, bezpłatnym programem np. HDClone. Przy założeniu, że dekoder nie posiada blokady wymiany nośnika oraz specjalnego firmware'u.

Klonowanie dysków

Rys. 1 - Program HDClone

System plików XTV

Jeżeli dekoder do zapisu wykorzystuje system plików XTV, do wymiany dysku na większy z zachowaniem bieżących nagrań, możemy posłużyć się programem Copy+ lub exPVR. W powyższy system plików zwykle wyposażone są następujące dekodery Pace V1, Pace V2, Pace V3, Thomson Sky+ 160, Thomson V3, Amstrad V2, Amstrad V3 oraz w wersjach HD.

Fizyczna ingerencja w dekoder na przykładzie urządzenia Thomson DS18215

Aby dostać się do dysku twardego, należy zdjąć obudowę dekodera. Rozkręcanie dekodera grozi utratą gwarancji lub karą, w przypadku kiedy jest nam wypożyczony na czas umowy z operatorem. Przed zdjęciem pokrywy górnej urządzenia, należy odłączyć wszystkie kable a przede wszystkim jego kabel zasilający. W przypadku dekodera Thomson DS18215, należy odkręcić tylne śruby, podważyć plastikowe zaczepy z przodu obudowy i zsunąć metalową górną pokrywę. Zgodnie z poniższym filmem instruktażowym. Należy zwrócić uwagę na płytkę panelu sterowania, którą także należy odkręcić. W dekoderze dyski twarde umieszczone są w specjalnej plastikowej "kołysce", wyposażonej w wentylator. Dodatkowo etykieta dysku twardego zakryta jest plastrem z tworzywa sztucznego, niwelującym hałas i wibracje. Z dysku należy wypiąć kabel SATA oraz zasilanie. Następnie możemy zdjąć "kołyskę", wcześniej wykręcając cztery śruby mocujące i odpinając zasilanie wentylatora dysku z płyty głównej. Po wyjęciu kołyski możemy wyjąć z niej dysk, wykręcając boczne śrubki mocujące. Jeden z otworów mocujących dysk posiada plombę gwarancyjną. Instrukcje dotyczące ingerencji w pozostałe dekodery można znaleźć na stronie Sky Copy Plus.

Praca z PC

Potrzebne nam będą, komputer klasy PC z systemem operacyjnym MS Windows, zainstalowany jeden z opisanych poniżej programów kopiujących oraz nowy dysk, który chcemy zainstalować w dekoderze. Nowy oraz stary dysk z dekodera możemy podłączyć do portu USB w komputerze za pomocą adaptera SATA->USB. W przypadku kiedy dysponujemy dużą ilością miejsca na dysku systemowym, możemy podpiąć kablem USB tylko dysk dekodera, zgrywając jego obraz do pliku. Jest to najprostszy sposób nie wymagający ingerencji w komputer, tym bardziej kiedy jego obudowa jest np. zaplombowana. Porty USB powinny pracować w standardzie USB 2.0, w przeciwnym razie kopiowanie dysku zajmie długi czas. Użycie interfejsu USB będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli na płycie głównej odkryjemy brak złącz SATA.

Jeżeli płyta główna posiada złącza SATA, to podłączenie tam dysków pozwoli na szybkie ich skopiowanie. Należy przy tym uwzględnić ustawienia w BIOS komputera, tak aby nie zmienić kolejności dysku systemowego, z którego pierwotnie uruchamiał się komputer. Ze względu na system plików XTV, który jest modyfikacją FAT32, system operacyjny może wykryć go jako uszkodzony i podjąć próbę jego naprawy. Należy zwrócić uwagę aby w trakcie uruchamiania MS Windows, nie włączył się nam checkdisk, zdeaktywować program antywirusowy oraz defragmentator.

Reasumując do płyty głównej podłączamy dwa dyski sata (stary z dekodera oraz nowy), tak aby skopiować oryginalny dysk. Potrzebne nam będą dwa dodatkowe kable SATA oraz wolne przewody zasilające. Po uruchomieniu systemu operacyjnego, warto także wyłączyć optymizery, przyspieszacze itp. W konsoli zarządzania dyskami, należy sprawdzić czy dyski poprawnie widoczne są w systemie. Być może nowy dysk będzie wymagał inicjalizacji ręcznej.

Program COPY+

Według wskazań producenta oprócz programu Copy+ dla MS Windows, należy zainstalować także Sterownik XTVFS. Program po uruchomieniu powinien wykryć system plików dysku z dekodera. Z rozwijanego menu możemy wybrać dysk źródłowy. Po chwili Copy+ wyświetli wszystkie nagrania na dysku. Następnie należy wybrać dysk docelowy na który skopiujemy całą zawartość. Rozpoczynamy kopiowanie wciskając przycisk "start copy". Nowy dysk zostanie wstępnie sformatowany i skonfigurowany (zwykle 50% przestrzeni zapisu przeznaczone jest na funkcje pauza/start). Kopiowanie dysków podłączonych przez porty SATA nie powinno potrwać dłużej niż 1,5 godziny.

Kopiowanie nagrań

Rys. 2 - Program Copy+

Program ExPVR

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu ExPVR, lista wykrytych dysków będzie widoczna w lewej kolumnie. Wybranie dysku dekodera pozwoli nam podejrzeć nagrane programy, które powinny pojawić się w prawej kolumnie. Wybranie rekordu umożliwia podgląd szczegółowych informacji o nagraniu. Czerwone tło w tytule nagrania informuje nas, że jest to rekord zakodowany a tym samym nie możemy odtwarzać go na komputerze. Pozostaje nam jedynie przenieść go na nowy dysk dekodera. Nagrania oznaczone niebieską czcionką mogą być kopiowane i odtwarzane bezpośrednio na komputerze lub przenoszone na nowy dysk dekodera. Kolor szary rekordu oznacza usunięte nagranie, które jest wciąż dostępne w "koszu" dekodera.

Lista nagrań

Rys. 3 - Program ExPVR

Kopiowanie pojedynczych rekordów

Z listy rekordów możemy wybrać nagranie, które chcemy skopiować zaznaczając "check box" po jego lewej stronie. Jeżeli chcemy wybrać wszystkie rekordy, klikamy w nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Check All". Kiedy wybierzemy już rekordy, klikamy ikonę komputera w pasku narzędziowym. Następnie wybieramy folder docelowy i kopiowanie powinno rozpocząć się automatycznie. Wersja niezarejestrowana umożliwia skopiowanie jedynie pierwszych 200 MB każdego rekordu.

Kopiowanie nagrań

Rys. 4 - Kopiowanie nagrań w programie ExPVR

Kopiowanie całego dysku

Z listy nagrań zaznaczamy wszystkie rekordy a następnie klikamy ikonę dysku na pasku narzędzi. Program zapyta nas o wybór dysku docelowego. Możliwe jest także wykonanie kopii do pliku a tym samym stworzenie obrazu dysku. Proces kopiowania rozpocznie się po przejściu dalej. Należy zwrócic uwagę aby dysk docelowy nie posiadał partycji, w przeciwnym wypadku program go nie rozpozna.

Kopiowanie nagrań

Rys. 5 - Kopiowanie dysku w programie ExPVR

Uruchomienie dekodera z nowym dyskiem

Kiedy wykonamy juz kopię starego dysku i zamontujemy nowy dysk w dekoderze, należy przejść procedurę jego inicjalizacji ([services] 4, 0, 1 [select] i opcja 7). Inicjalizacja dekodera może zająć klika minut.

Tagi: wymiana dysku w dekoderze TV